SStomatologia
UTRATA KOŚCI I INNE PROBLEMY ZWIĄZANE Z PROTEZAMI
13 lipca 2021
Większość pacjentów borykających się z brakiem zębów woli implanty stomatologiczne jako lepsze rozwiązanie niż protezy. Dzieje się tak zazwyczaj z kilku powodów:
Komfort - protezy opierają się na linii dziąseł bez mocnego podparcia, co może powodować ocieranie się protezy o dziąsła, powodując ból lub podrażnienia. Dla dodatkowego wsparcia, wielu użytkowników protez stosuje klej, który utrzymuje protezę przyklejoną do podniebienia. Klej do protez często pozostawia uczucie "śluzu" w ustach, a pokrycie podniebienia może być uciążliwe. Natomiast implanty stomatologiczne mocują protezę bezpiecznie w szczęce, podobnie jak korzeń zęba. Implanty stomatologiczne nie obejmują podniebienia ani nie ocierają się o dziąsła.
Pewność siebie - protezy zębowe mogą się zsuwać, powodując niewyraźną mowę i krępujące incydenty u ich użytkowników. Implanty stomatologiczne pozostają bezpiecznie zamocowane w jamie ustnej i często zapewniają większą pewność siebie przy uśmiechaniu się, jedzeniu i kontaktach towarzyskich z przyjaciółmi.
Dieta - protezy zębowe przywracają tylko do 25% pierwotnej siły zgryzu, co znacznie ogranicza różnorodność pokarmów, które pacjent może spożywać. Implanty stomatologiczne przywracają do 85% pierwotnej siły zgryzu i umożliwiają pacjentom gryzienie i żucie większości pokarmów z mniejszymi ograniczeniami.
Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych wymaga jednak większych nakładów finansowych niż wykonanie protezy. Niektórzy decydują się na tymczasowe założenie protezy, oszczędzając pieniądze na implanty stomatologiczne. Nasuwa się pytanie, czy jest to najlepsze rozwiązanie?
Czy należy założyć protezę, oszczędzając na implantay stomatologiczne?
Krótka odpowiedź:
Jeśli możliwości finansowania są w ogóle możliwe, implanty stomatologiczne należy wszczepić jak najbliżej czasu, w którym zęby zostaną usunięte.
Jeśli w danej chwili wszczepienie implantów stomatologicznych jest po prostu niemożliwe, proteza może być rozwiązaniem tymczasowym, ale prawdopodobnie będzie miała długotrwałe negatywne skutki. Implanty stomatologiczne w obrębie całej jamy ustnej będą prawdopodobnie nadal dostępne w późniejszym czasie, ale konieczne może być zastosowanie dodatkowych technik, co wiąże się z wyższymi opłatami i wydłużeniem czasu leczenia.
DLACZEGO NIE NALEŻY ZWLEKAĆ Z WSZCZEPIENIEM IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH?
Utrata kości - gdy znikają zęby, zanika kość w szczęce. Jest to tak zwana resorpcja lub utrata kości. Jeśli w odpowiednim czasie zęby zostaną zastąpione implantami stomatologicznymi, otaczająca je kość szczęki zachowa swoją integralność. W przeciwnym razie linia szczęki i dziąseł zacznie się cofać. Z czasem zmniejsza to szanse na bezpieczne osadzenie implantów w naturalnej kości szczęki. U niektórych utrata kości staje się zauważalna już po 2 tygodniach. U innych może to trwać ponad rok.
Zdrowie - kość szczęki i dziąsła działają jak naturalna bariera pomiędzy inwazyjnymi bakteriami a krwiobiegiem. Gdy ta bariera zanika, stajesz się bardziej narażony na szkodliwe bakterie, które przedostają się do reszty organizmu.
Wygląd - U osób noszących protezy przez wiele lat często dochodzi do znacznego ubytku kości. W miarę pogarszania się stanu kości szczęki i żuchwy powstaje "zapadnięty" wygląd twarzy.
Mam ubytki kostne spowodowane noszeniem protez, co teraz?
Jeśli utrata kości nie jest poważna, chirurg umieści implanty w 4-6 miejscach w szczęce, gdzie pozostała wystarczająca ilość kości, a cała proteza zostanie przymocowana do tych implantów.
Nawet w przypadku znacznego ubytku kości doświadczony chirurg szczękowy może wszczepić implanty stomatologiczne, stosując specjalne techniki.
Przeszczepianie kości - w miejscach, w których brakuje kości, chirurg może umieścić materiały, które zintegrują się z pozostałą kością i zagoją się, stanowiąc podstawę dla wszczepianych implantów. W górnej szczęce, przed przeszczepem kości może być wymagane podniesienie dna zatoki szczękowej. Przeszczep kości wymaga okresu gojenia przed wszczepieniem implantu, a następnie okresu gojenia po wszczepieniu implantu. Proces ten może wydłużyć leczenie implantologiczne o 3 miesiące do 1 roku.
Implanty zygomatyczne - Implanty zygomatyczne są osadzane w kości policzkowej (Zygoma), która jest wystarczająco gruba i gęsta, aby można było umieścić w niej implant, gdy kość szczęki nie jest wystarczająco gruba. Ponieważ implanty zygomakowe można wszczepić w ciągu jednego dnia i mają one wyższy wskaźnik powodzenia niż przeszczepy kostne, są one idealnym rozwiązaniem w przypadku utraty kości przy protezowaniu całego łuku w górnej szczęce.
Chociaż wszczepianie implantów Zygomatic jest bardzo bezpieczną i skuteczną procedurą, wymaga umiejętności technicznych, których wielu chirurgów szczękowych nie posiada. Niewielu chirurgów jamy ustnej regularnie wszczepia implanty zygomatyczne. W zależności od lokalizacji, wszczepienie implantów Zygomatic może wymagać podróży.
Komentarze