UTRATA KOŚCI I INNE PROBLEMY ZWIĄZANE Z PROTEZAMI
13 lipca 2021Większość pacjentów borykających się z brakiem zębów woli implanty stomatologiczne jako lepsze rozwiązanie niż protezy. Dzieje się tak zazwyczaj z kilku powodów: Komfort - protezy...
Rutynowego leczenia kanałowego obawiamy się bardziej niż jakiegokolwiek innego rodzaju zabiegu stomatologicznego. Same słowa wystarczą, aby dorosły człowiek poczuł dreszcze na plecach. Każdego roku tysiące ludzi, którzy rozpaczliwie potrzebują go, aby naprawić poważny ubytek lub złagodzić silny ból zęba, decyduje się całkowicie go uniknąć.
Jako naród po prostu ich nie lubimy i natychmiast wpadamy w panikę, gdy podczas kontroli lub badania pojawia się termin "kanałowe". Mimo to pacjenci dość rzadko zgłaszają złe doświadczenia związane z leczeniem kanałowym. Większość z nich nie odczuwa żadnego bólu. W rzeczywistości zabieg ten może być zaskakująco relaksujący.
Chociaż sondowanie za pomocą igły i narzędzia ssącego nie jest typowym obrazem spokoju, chodzi o to, że nowoczesne kanały korzeniowe mogą być bardziej nudne niż przerażające. W większości przypadków obawy przed tego rodzaju leczeniem wynikają z jego złożoności. Oczywiście, dla dorosłych pacjentów ważne jest, aby w pełni rozumieć, co będzie się działo podczas leczenia kanałowego, ale nie oznacza to, że wiedza ta nie może być na dłuższą metę szkodliwa.
Innymi słowy, świadomość tego, co się dzieje (lub co się wydarzy) jest sto razy straszniejsza niż to, co faktycznie się wydarzy. Tak więc, następnym razem, że są konfrontowane z słowa "root canal" i jest jasne, że ucieczka nie jest opcja, to jest czas, aby dostać się odważny i stanąć do strachu. Procedura nie jest problemem, ponieważ to, co boli, to nic innego jak Twoje oczekiwania.
Jak już wspomniano, ważne jest, aby mieć świadomość tego, co będzie się działo podczas leczenia. W niektórych przypadkach wiedza ta sprawia, że pacjent czuje się bardziej kontrolowany. Obala ona wiele błędnych przekonań i mitów dotyczących zabiegu i pozwala podejść do niego z racjonalnej perspektywy. Dla innych to właśnie słowa "wiertło" i "igła" są powodem do strachu.
Może to utrudniać uzyskanie informacji na temat kanałów korzeniowych, ponieważ obawy związane z narzędziami i instrumentami przesłaniają prawdę o tym, że kanały korzeniowe są prawie zawsze całkowicie bezbolesne. Jeśli zmagasz się z autentycznym lękiem lub fobią przed dentystą, pomocne może być umówienie się na nieinwazyjną konsultację ze specjalistą.
Można wyraźnie zaznaczyć, że podczas tej sesji nie należy nawiązywać żadnego kontaktu i że zależy nam jedynie na możliwości zadawania pytań i zapoznania się z procedurą. W rzeczywistości nawet samo przebywanie w gabinecie chirurgicznym u lokalnego dentysty prawdopodobnie złagodzi Twoje nerwy. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że poczujesz się komfortowo, jeśli czekasz na wizytę w środowisku, którego niedawno doświadczyłeś. Dlatego właśnie zgłaszanie się na leczenie kanałowe po latach opuszczonych wizyt kontrolnych może być bardzo przerażające.
Nigdy nie należy obawiać się wyrażenia swoich obaw przed lekarzem stomatologiem. Jeśli będzie on świadomy, że czujesz się niepewnie, może poświęcić nieco więcej czasu na wykonanie zabiegu i być szczególnie delikatny podczas pracy z wiertłami i innymi narzędziami. Ostatecznie, jeśli się nie odezwiesz, nie będą wiedzieli, jak Ci pomóc, więc wyrażaj swoje obawy. Również głębokie oddychanie, ściskanie zabawki antystresowej i słuchanie słuchawek może pomóc złagodzić niepokój.
Istnieje wiele różnych powodów, dla których pacjent może potrzebować leczenia kanałowego. Najczęstsze z nich to pęknięte i uszkodzone zęby, głębokie ubytki, ropień lub urazy spowodowane wcześniejszymi (źle wykonanymi) zabiegami stomatologicznymi. Leczenie kanałowe przeprowadza się w celu naprawy korzenia zęba, który uległ zakażeniu lub zapaleniu.
W miarę narastania infekcji, wokół korzenia zęba zaczynają gromadzić się bakterie. Jest to oczywiście poważny problem. Nieleczony może prowadzić do silnego bólu i degeneracji (a w końcu utraty) zębów. W niektórych przypadkach jest oczywiste, że konieczne jest leczenie kanałowe, ponieważ wokół chorego zęba na twarzy pojawił się bolesny obrzęk. W takiej sytuacji zaleca się jak najszybszą konsultację z dentystą.
Podczas zabiegu dentysta usuwa płyn wokół korzenia zęba oraz bakterie, które się w nim znajdują. W tym celu musi jednak wywiercić niewielki otwór w samym zębie. Jest to jeden z powodów, dla których tak wielu pacjentów obawia się tego zabiegu, mimo że nie czują oni, jak wiertło wbija się w szkliwo (stosuje się znieczulenie). Po wywierceniu otworu wprowadza się specjalne narzędzie, za pomocą którego poszerza się przejście.
Następnie za pomocą narzędzia ssącego (coś w rodzaju miniaturowego odkurzacza) odsysa się cały zainfekowany płyn i rozpadającą się miazgę zęba. Ostatecznie wnętrze zęba pozostaje puste, więc dentysta musi wypełnić je specjalną substancją zwaną gutta percha. Materiał ten nadaje pustemu zębowi wytrzymałość i strukturę oraz sprawia, że bakterie nie mogą się do niego dostać. W późniejszym czasie jest on zazwyczaj zastępowany bardziej trwałym rozwiązaniem, takim jak wypełnienie lub korona.
I to jest właśnie kanał korzeniowy. Może brzmi to skomplikowanie, ale dentyści wykonują je cały czas. Oto kilka najczęstszych mitów i błędnych przekonań na temat tego zabiegu.
Bardzo rzadko zdarza się, aby leczenie kanałowe było bolesne, ponieważ do tego celu stosuje się zaawansowane środki znieczulające. W rzeczywistości kanały korzeniowe zostały zaprojektowane tak, aby uśmierzać ból. Jeśli rozwinął się ropień lub poważny ubytek, prawdopodobnie występuje silny ból zęba i jest to często najodpowiedniejszy sposób jego leczenia i usunięcia.
Błędne przekonania na temat bolesnych kanałów korzeniowych powstały w czasach, gdy środki znieczulające nie były dostępne. Oczywiście ludzie w XVII wieku byli przerażeni leczeniem zainfekowanych zębów - czuli wszystko! Dziś jednak tak nie jest. Przy prawidłowym wykonaniu nowoczesnego leczenia kanałowego zęby powinny być odczuwane podobnie jak przy zwykłym wypełnieniu. Jedyna różnica polega na tym, że leczenie kanałowe trwa znacznie dłużej.
Jest to mit trudny do obalenia, ponieważ każdy dentysta ma swoje własne stawki. Istnieją kanały korzeniowe, które są bardzo drogie i inne, które są znacznie tańsze niż oczekiwano. Tak więc, prawda o tym jednym jest naprawdę w dół do wyboru specjalisty i chirurgii. Nieporozumieniem jest jednak przekonanie, że wszystkie kanały korzeniowe są bardzo drogie.
W większości przypadków ten rodzaj leczenia jest droższy niż bardziej rutynowe procedury, takie jak wypełnienia. Trwa ono dłużej, jest bardziej skomplikowane i wymaga większych umiejętności stomatologicznych. Z drugiej strony, leczenie kanałowe jest zwykle tańsze niż usunięcie zęba i zastąpienie go mostem wykonanym na zamówienie. W ostatecznym rozrachunku leczenie pomoże Ci uniknąć powtarzających się wizyt z uporczywymi problemami z zębem, więc jest to rozsądna inwestycja.
Tak, kanały korzeniowe łagodzą ból zęba. Jednak żadne leczenie nie odbywa się bez niewielkiej opuchlizny i wrażliwości bezpośrednio po zabiegu. Jeśli dentysta wbijał Ci do ust wiertła i igły, dziąsła i zęby na pewno będą trochę obolałe. Ból ten powinien być łagodny i bardzo krótkotrwały. U większości pacjentów niewielkie bóle i wrażliwość ustępują w ciągu kilku tygodni po leczeniu.
Po tym czasie nie powinni Państwo odczuwać żadnego bólu. Ból w zainfekowanym zębie zniknie, ponieważ bakterie zostały usunięte. Dentysta może zalecić zażycie łagodnego środka przeciwbólowego, aby pomóc w łagodzeniu bólu po leczeniu. Jeśli zażywasz leki dostępne bez recepty, upewnij się, że nie prowadzisz samochodu i nie pijesz alkoholu; wiele z tych leków powoduje senność.
Po raz kolejny, to może być prawdą pięćdziesiąt lat temu, ale kanał korzeniowy przyszedł na skoki i granice w ostatnich dziesięcioleciach. Obecnie wskaźnik powodzenia (jeśli chodzi o trwałość kanału korzeniowego) wynosi aż 85%. Tak więc, chociaż nikt nie może zagwarantować, że w późniejszym czasie nie wystąpi problem lub konieczność wymiany korony lub wypełnienia, szanse na to są niewielkie.
Jeśli w późniejszych latach dojdzie do ponownego zakażenia kanału korzeniowego, istnieje duża szansa, że dentysta będzie w stanie je naprawić i wyleczyć. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w razie złamania lub poważnej próchnicy, może być konieczne usunięcie zęba. Jeśli tak się stanie, istnieje wiele opcji zastąpienia zęba. Nie pozostaniesz z luką, ponieważ przyspieszy to degenerację otaczających Cię zębów.
Po ustąpieniu obrzęku i bolesności nie powinien występować ból ani wrażliwość wokół leczonego zęba. Jeśli ból utrzymuje się, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Może się okazać, że istnieją ukryte kanały korzeniowe, które nadal wymagają usunięcia lub ukryty problem, którego dentysta nie był w stanie zidentyfikować podczas leczenia.
Ponownie, jest to dość rzadkie, więc nie należy się tym martwić, dopóki się to nie zdarzy. Nawet wtedy wystarczy odwiedzić ponownie stomatologa, który doradzi, co należy zrobić w następnej kolejności. Jeśli korzeń zęba uległ tak poważnemu uszkodzeniu, że nie da się go uratować, specjalista prawdopodobnie zaleci ekstrakcję.
W tym micie jest trochę prawdy i dużo błędnych przekonań. Kanał korzeniowy usuwa nerwy znajdujące się wewnątrz zęba, ale nie pełnią one istotnej funkcji po wykształceniu się wszystkich dorosłych zębów. Powodem, dla którego nie można wykonać kanałów korzeniowych u młodych pacjentów, jest fakt, że nerwy napędzają wzrost dorosłych zębów.
Gdy przestaną one rosnąć, nerwy są tylko mechanizmem obronnym "pierwszego alarmu". Reagują one na bodźce i informują właściciela zębów o istnieniu problemu, powodując bóle. Oczywiście, jeśli potrzebne jest leczenie kanałowe, system alarmowy zadziałał. Nerwy nie są jednak tak naprawdę potrzebne, jeśli korzeń jest na tyle uszkodzony, że ząb wymaga opróżnienia. Innymi słowy, ząb po prostu ich nie traci.
Zależy to całkowicie od tego, jak silny jest ból odczuwany przez pacjenta, ale biorąc pod uwagę, że dość nietypowe jest odczuwanie silnego bólu po leczeniu kanałowym, zwykłe środki przeciwbólowe powinny być więcej niż wystarczające. Najczęstszymi lekami stosowanymi w przypadku bólu i bolesności po leczeniu są Tylenol, Advil i Motrin. Jak już wspomniano, ból powinien być łagodny i zniknąć po 1-2 tygodniach od zabiegu kanałowego.
Jeśli nie jesteś pewien, czy przyjmować określone leki, skonsultuj się najpierw z dentystą. Jest to szczególnie ważne, jeśli przyjmujesz już leki na receptę na inne dolegliwości, jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz poważne alergie. Jeśli nie jesteś pewien, zawsze najlepiej jest sprawdzić. Nigdy nie zaszkodzi przecież podnieść słuchawkę telefonu i odbyć dziesięciominutową rozmowę.
Jest to prawda w przypadku większości pacjentów leczonych kanałowo. W rzeczywistości bardzo rzadko zdarza się, aby dentysta nie poprosił pacjenta o ponowną wizytę w celu wykonania kolejnych napraw. W niektórych przypadkach wkład i korona mogą być założone bezpośrednio po leczeniu kanałowym, ale ponieważ samo leczenie jest dość długotrwałe, większość pacjentów planuje je oddzielnie. Może się zdarzyć, że zamiast korony zostanie przepisane wypełnienie, ale efekt końcowy jest prawie taki sam.
Wypełnienie lub korona są potrzebne, aby nadać pustemu zębowi wytrzymałość i zapobiec ponownemu zakażeniu. Zasadniczo po leczeniu kanałowym wypełnienie powinno wydawać się najłatwiejszym zabiegiem na świecie, ponieważ jego wykonanie jest o wiele szybsze. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia warto porozmawiać ze swoim dentystą o tym, czego prawdopodobnie będzie się od Ciebie wymagać po jego zakończeniu i jak najlepiej dbać o ząb w okresie przejściowym.
Jak już wyjaśniono, leczenie kanałowe jest jednym z najdłuższych zabiegów. Jednak w ostatnich latach rozwój stomatologii sprawił, że ramy czasowe uległy skróceniu. Tak więc większość zabiegów kończy się w ciągu kilku godzin. Zależy to jednak od stanu zęba, ponieważ w przypadkach, gdy korzeń jest poważnie zainfekowany, dentysta zwykle najpierw wprowadza do zęba substancję antybakteryjną, a zabieg wykonuje w późniejszym terminie.
Jeśli nie ma poważnej infekcji lub dodatkowych komplikacji, leczenie kanałowe prawdopodobnie zostanie zakończone w ciągu jednej wizyty. Zwykle nie liczy się koron i wypełnień, ale jeśli masz dużo szczęścia, możesz być w stanie wrócić do domu z całym procesem wykonanym i odkurzonym w ciągu jednej wizyty. Również w tym przypadku dentysta po zbadaniu jamy ustnej powinien mieć dobry pomysł na to, co będzie wymagane.
Jeżeli kanał korzeniowy został przeleczony, a po latach ponownie ulega zakażeniu, pierwszą opcją nie zawsze jest pełna ekstrakcja. Twój dentysta dokładnie obejrzy ząb i zdecyduje, jaki będzie najlepszy sposób leczenia. W przypadku większości pacjentów konieczne jest dokładne oczyszczenie i usunięcie zakażonego płynu (innymi słowy, drugi kanał korzeniowy).
W nielicznych przypadkach może być wykonana apektomia. Jest to rodzaj zabiegu mikrochirurgicznego mającego na celu usunięcie wierzchołka korzenia zęba. Nie jest to standardowy sposób postępowania w przypadku ponownego zakażenia, ale może być dobrą alternatywą dla ekstrakcji. W dzisiejszych czasach dentyści dokładają wszelkich starań, aby za wszelką cenę ratować zęby, ponieważ luki mogą przyspieszać degenerację okolicznych tkanek i zębów. Tak więc, zainfekowany ząb zostanie usunięty tylko wtedy, gdy nie ma innej możliwości.
Częstość występowania ponownych zakażeń po leczeniu kanałowym nie jest ani wyjątkowo wysoka, ani wyjątkowo niska. Dokładnie rzecz ujmując, istnieje bardzo duża szansa, że do niego nie dojdzie, a jeśli dojdzie, nie ma w tym nic nadzwyczajnie poważnego ani pilnego. Jeśli jednak infekcja powróci, zdecydowanie konieczne jest dalsze leczenie. W rzeczywistości jedynym prawdziwym minusem kanałów korzeniowych jest to, że nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec nawrotom infekcji.
Istnieje tylko tyle materiałów, których dentysta może użyć do bezpiecznego wypełnienia pustej struktury zęba i żaden z nich nie jest w stanie zagwarantować bariery dla bakterii. Dobra wiadomość jest taka, że cały czas dokonywane są istotne przełomy. Obecnie naukowcy z dziedziny stomatologii testują zastosowanie nanodiamentów w gutaperce jako sposobu na zmniejszenie prawdopodobieństwa infekcji. Uważa się, że ten materiał, po wprowadzeniu do gutaperki, znacznie ogranicza inwazję bakterii.
Jest to jeden z tych utrzymujących się (i bardzo szkodliwych) mitów, który z jakiegoś powodu wydaje się utrzymywać w kręgach internetowych. Faktem jest, że żadne badania naukowe nigdy nie wykazały związku pomiędzy kanałami korzeniowymi a chorobami fizycznymi lub chorobami. Argumentem jest to, że opróżnione struktury zęba mogą ulec zakażeniu (jak wiemy, ta część jest prawdziwa) i że bakterie te mogą prowadzić do chorób w innych częściach ciała (jest to nieprawda).
Nie ma po prostu żadnych dowodów na to, że bakterie w zębie powodują jakiekolwiek choroby. W rzeczywistości, nawet zdrowe zęby są pełne bakterii - są one naturalną częścią jamy ustnej. Nie ma więc sensu myśleć, że leczenie kanałowe może prowadzić do fizycznych dolegliwości w innych częściach ciała. Jeśli czujesz się zaniepokojony lub niepewny co do podjęcia leczenia kanałowego, porozmawiaj o tych obawach ze swoim dentystą. To oni są odpowiedzialni za rozwianie niektórych z tych szkodliwych błędnych przekonań.
Najlepszym sposobem na przygotowanie się do leczenia kanałowego jest zrobienie wszystkiego, o co poprosi cię dentysta. Jeśli przepiszą antybiotyki lub określony lek przeciwbólowy, weź je. Zazwyczaj pacjenci mogą przyjąć dawkę niesteroidowego środka przeciwzapalnego (na przykład ibuprofenu) przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, ale należy sprawdzić u specjalisty, czy jest to w porządku. Jeśli jesteś uczulony na jakieś leki lub masz inne problemy zdrowotne, jak najszybciej poinformuj o tym swojego dentystę.
Wieczorem przed wizytą połóż się spać o rozsądnej porze. W ten sposób obudzisz się wypoczęty i gotowy, by podejść do leczenia z pozytywnym nastawieniem. Jeśli jesteś zmęczony lub zestresowany innymi sprawami, z pewnością będziesz czuł się bardziej niekomfortowo. Och, i nie zapomnij również zjeść przed wizytą. Powinno to być coś lekkiego, jak kanapka lub sałatka.
Wielu pacjentów zakłada, że powinni pościć przed zabiegiem stomatologicznym, ale nie ma takiej potrzeby. W rzeczywistości normalne jedzenie sprawi, że poczujesz się zrelaksowany i szczęśliwy, że możesz przystąpić do leczenia kanałowego. Ogólnie rzecz biorąc, można jeść do godziny przed wizytą. Późniejsze spożywanie posiłków grozi konfrontacją z dentystą z ustami pełnymi smakołyków. Jeśli to możliwe, unikaj słodzonych napojów, kawy i słodyczy.
I wreszcie, co nie mniej ważne, nie przejmuj się tym, że się boisz. Zdecydowana większość pacjentów odczuwa pewien stopień niepokoju, zmartwienia lub strachu, więc nie jesteś sam. Najlepszą radą jest zawsze odezwać się i porozmawiać o tym. Im więcej Twój dentysta wie o Tobie, tym bardziej spersonalizowane może być jego podejście. Pamiętaj, nie bądź zażenowany lub zawstydzony stanem swoich zębów - one prawie na pewno widziały gorsze.
Komentarze