BBlog
Czy krwawienie z dziąseł ustąpi?
18 marca 2022
Czy masz krwawiące dziąsła? Podejrzewamy, że Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania i nitkowania zębów, ponieważ właśnie to czytasz...
Nie martw się! No dobrze, trochę się martw...
Krwawiące dziąsła prawdopodobnie nie uleczą się w magiczny sposób i nie przestaną krwawić, ale jednocześnie istnieje duża szansa, że wszelkie problemy leżące u ich podstaw można łatwo rozwiązać.
W tym wpisie zastanowimy się, dlaczego dziąsła krwawią, jak często się to zdarza, jakie są etapy choroby dziąseł i jakie powinny być Twoje dalsze kroki.
Dziąsła krwawią, ponieważ z czasem większość ludzi z trudem utrzymuje idealną higienę jamy ustnej.
Bakterie gromadzą się wokół płytki nazębnej, która nie jest usuwana, a to z kolei prowadzi do zaczerwienienia dziąseł, obrzęku i krwawienia podczas szczotkowania lub nitkowania.
Najczęstszą formą krwawienia dziąseł jest zapalenie dziąseł, o którym być może słyszałeś, ale nie jesteś pewien, co to dokładnie jest.
W przeciwieństwie do niektórych innych przyczyn krwawienia dziąseł, w tym przypadku nie dochodzi do długotrwałych uszkodzeń. Dokładne, dogłębne czyszczenie zębów i dziąseł przez jedną z naszych higienistek stomatologicznych usunie płytkę nazębną i zwapnione osady powodujące zapalenie dziąseł, a jeśli od tego momentu utrzymywana będzie właściwa higiena jamy ustnej, prawdopodobieństwo nawrotu tej choroby jest mniejsze.
Krwawienie dziąseł powinno należeć już do przeszłości.
Czy krwawienie dziąseł ustąpi po prostu dzięki szczotkowaniu zębów?
Możesz się zastanawiać, czy zapalenie dziąseł można zwalczyć w domu. Jeśli chodzi po prostu o usunięcie płytki nazębnej, czy można to osiągnąć poprzez szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej? Z pewnością można usunąć pewną ilość płytki nazębnej, jednak wszelkie płytki, które stwardniały (kamień nazębny) lub są szczególnie trudno dostępne w okolicy linii dziąseł, będą prawdopodobnie wymagały profesjonalnego czyszczenia przez higienistkę.
Istnieją również inne powody, dla których warto poddać krwawiące dziąsła odpowiedniej kontroli.
Choroby przyzębia (dziąseł) są niezwykle powszechne - z ostatniego badania dotyczącego zdrowia jamy ustnej wynika, że 54% dorosłych Brytyjczyków cierpi na przynajmniej łagodne stadium tej choroby.
W większości przypadków krwawiące dziąsła i niewielkie choroby dziąseł to zwykłe zapalenie dziąseł.
Usuwanie płytki nazębnej, która jest przyczyną problemu, to standardowe zadanie każdej higienistki stomatologicznej. Po tym zabiegu dziąsła powinny przestać krwawić, a wszelkie związane z tym problemy, takie jak nieświeży oddech (halitoza), zostaną zminimalizowane.
Nieleczone zapalenie dziąseł może przekształcić się w poważniejsze zapalenie przyzębia.
A co z zapaleniem przyzębia?
Zapalenie przyzębia jest poważniejsze, ponieważ powoduje realne szkody: dochodzi do erozji kości i dziąseł, co może prowadzić do rozchwiania zębów i ich utraty.
Zapalenie przyzębia jest również powiązane z szeregiem pozornie niezwiązanych ze sobą problemów zdrowotnych, takich jak udary, zawały serca i choroby płuc. Stwierdzono również, że około 90% osób z zapaleniem przyzębia jest zagrożonych cukrzycą.
Dlatego właśnie, choćby po to, by ocenić stan jamy ustnej i wykluczyć paradontozę, zawsze warto skontrolować krwawiące dziąsła. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie poświęconej lekarzom periodontologom w Londynie.
Zaawansowane zapalenie przyzębia jest leczone przez wykwalifikowanych periodontologów - stomatologów specjalizujących się w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób przyzębia.
Usunięcie całej płytki nazębnej z powierzchni zębów i korzeni wymaga zazwyczaj kilku wizyt z wizytą kontrolną kilka tygodni później w celu sprawdzenia, czy stan zapalny dziąseł ustąpił i czy cała płytka nazębna została usunięta; w niewielkiej liczbie przypadków (około 10%) na tym etapie konieczne są dalsze prace w celu usunięcia wszelkich pozostałych osadów.
Jak zapobiegać nawrotom krwawienia dziąseł po zakończeniu leczenia?
Najważniejszym krokiem jest oczywiście poprawa higieny jamy ustnej. Zostaniesz poinformowany, jak skutecznie szczotkować zęby, a także uzyskasz porady dotyczące specyficznych kwestii związanych z Twoimi zębami.
Inne czynniki również odgrywają rolę. Charakter Twojej diety ma wpływ na podatność na te dolegliwości - temat ten poruszyliśmy w naszym wpisie na temat produktów, których należy unikać, aby zachować zdrowe dziąsła. Palenie tytoniu i stres również negatywnie wpływają na zdrowie zębów - mówiąc ogólnie, zdrowa, zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są równie korzystne dla higieny zębów, jak dla ogólnego stanu zdrowia.
Wszyscy jednak popełniamy błędy, wszyscy jesteśmy ludźmi - i tu właśnie przydają się badania kontrolne. Higienistka stomatologiczna, dentysta lub specjalista periodontolog mogą doradzić, jak często należy umawiać się na wizyty kontrolne - czy powinny się one odbywać regularnie co trzy do sześciu miesięcy, czy też wystarczą mniej regularne wizyty.
Wracając do początku: tak, dziąsła przestaną krwawić, jeśli odbierzesz telefon i umówisz się na wizytę, ale będziesz też mieć pewność, że wszelkie problemy zostały rozwiązane. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że widok krwi w zlewie należy już do przeszłości.
Zapoznaj się z naszym pokrewnym wpisem: Czy krwawienie z dziąseł jest normalne?
- Chcesz być na bieżąco z naszym blogiem, który jest pełen wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej, a także łatwo zarządzać wizytami u dentysty i higieny online? Poszukaj aplikacji The Dental Surgery w odpowiednim sklepie z aplikacjami.
Komentarze