BBlog
Czy zimą można mieć bardziej wrażliwe zęby?
6 listopada 2021
Czy masz wrażliwe zęby? Czy boisz się zimowych miesięcy, ponieważ myślisz, że ból będzie się nasilał? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Wiele osób doświadcza nadwrażliwości zębów i twierdzą oni, że ból nasila się wraz z obniżaniem się temperatury. Dlaczego tak się dzieje? Czy zimą można mieć bardziej wrażliwe zęby?
Przyjrzyjmy się przyczynom zwiększonej wrażliwości zębów w okresie zimowym oraz sposobom łagodzenia bólu.
Dlaczego ból zębów nasila się?
Mroźna zimowa pogoda potęguje ból zębów, który być może już odczuwasz. Kiedy na dany obiekt oddziałują zmiany temperatury, używa się terminu stres termiczny. Zęby składają się z dwóch podstawowych warstw: zębiny i szkliwa. Emalia to gruba zewnętrzna powłoka, którą można zobaczyć, natomiast zębina to bardziej miękka warstwa wewnętrzna. Powodem, dla którego zimowa pogoda powoduje tak wielkie spustoszenie w zębach, jest fakt, że warstwy te rozszerzają się i kurczą pod wpływem zmian temperatury. Niestety, zębina rozszerza się i kurczy szybciej niż szkliwo, pozostawiając na zębach mikroskopijne pęknięcia. Pęknięcia te mogą być bardzo wrażliwe i bolesne! Więcej informacji na temat stresu termicznego i warstw zęba znajdziesz w tym wpisie na blogu Axiom Dentistry.
Co jest przyczyną nadwrażliwości zębów?
Aby pomóc Ci uniknąć dokuczliwego bólu tej zimy, zebraliśmy poręczną listę najczęstszych przyczyn nadwrażliwości zębów i wskazujemy, co możesz z tym zrobić.
- Odstające linie dziąseł. Twoje dziąsła chronią korzenie zębów, jeśli zaczną się cofać, prawdopodobnie będziesz odczuwać ból podczas picia gorących lub zimnych napojów, a nawet podczas oddychania mroźnym zimowym powietrzem. Agresywne szczotkowanie. Mamy tendencję do myślenia, że musimy bardzo mocno szczotkować zęby, aby uzyskać ich czystość, ale tak naprawdę agresywne szczotkowanie może bardziej zaszkodzić zębom niż im pomóc. Szorstkie szczotkowanie niszczy powłokę szkliwa na zębach i sprawia, że stają się one bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Zgrzytanie zębami. Wiele osób zgrzyta zębami podczas snu. Zgrzytanie zębami to kolejna częsta przyczyna niszczenia szkliwa. Kiedy szkliwo ulega osłabieniu, wrażliwość jest nieunikniona. Luźne ubytki lub wypełnienia. Czasami zęby są wrażliwe, ponieważ ubytek lub luźne wypełnienie odsłoniło nerw. Jeśli nerw zęba jest odsłonięty, takie rzeczy jak gorące lub zimne napoje oraz lepkie pokarmy mogą dostać się do zęba i powodować ból w całej jamie ustnej. Warto upewnić się, że regularnie odwiedzasz dentystę, aby mógł on pomóc Ci uniknąć niepotrzebnego bólu.
Jak przestać boleć zęby
Prawdopodobnie myślisz sobie: "Wow! To ogromna lista. Skąd mam wiedzieć, jak leczyć MÓJ ból zęba?". Nigdy się nie obawiaj. Istnieje wiele prostych sposobów, które pomogą złagodzić ten dokuczliwy ból zęba. Wypróbuj jedno z tych łatwych domowych rozwiązań:
- Używaj miękkiej szczoteczki do zębów. To jest proste. Kup szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu i spróbuj szczotkować zęby bardzo delikatnie przez dwie minuty dwa razy dziennie. To może nie wydawać się zbyt wiele, ale wyświadczysz swoim zębom ogromną przysługę. Nitkuj zęby. Dodaj nitkowanie do swojej codziennej rutyny dbania o zęby. Nitkowanie stymuluje Twoje dziąsła i pomaga zapobiegać ich cofaniu się. Stosuj fluor. Możesz zdecydować się na dodanie go w ramach regularnego czyszczenia zębów, ale możesz też kupić butelkę i po prostu nakładać go na zęby po zakończeniu regularnego szczotkowania. Używaj płynu do płukania ust. Możesz także wypróbować płyn do płukania ust zawierający fluor. Po prostu płucz nim usta 2-3 razy dziennie, aby wytworzyć na zębach warstwę ochronną. Używaj innej pasty do zębów. Zęby niektórych osób są po prostu bardziej wrażliwe na zwykłą pastę do zębów. Spróbuj użyć pasty przeznaczonej dla wrażliwych zębów, takiej jak Sensodyne. Noś nocną ochronę. Jeśli zgrzytasz zębami, prostym rozwiązaniem jest zakup ochraniacza na noc i konsekwentne jego noszenie. Utrzymuj zęby w cieple. Noś szalik na ustach, kiedy jesteś na zewnątrz i oddychaj przez nos. Pomoże to ogrzać powietrze, którym oddychasz i sprawi, że zimne powietrze nie dostanie się do Twoich zębów i nie spowoduje mikroskopijnych pęknięć. Unikaj kwaśnych napojów. Napoje takie jak napoje gazowane i soki owocowe mogą zniszczyć szkliwo na Twoich zębach, powodując ich większą wrażliwość.
Jeśli ból zębów utrzymuje się dłużej niż trzy dni po wypróbowaniu jednego z powyższych rozwiązań, należy udać się do dentysty w celu sprawdzenia, czy nie występują problemy z przyzębiem lub choroba dziąseł. Możesz również zapoznać się z naszym poprzednim wpisem, Jak powstrzymać chorobę dziąseł przed szkodliwym działaniem na Twoje zdrowie. Dentyści są świetni w znajdowaniu problemu i dawaniu Ci wykonalnych rozwiązań, które pomogą Ci uwolnić się od bólu.
Komentarze