IImplanty zębowe
Co warto wiedzieć o implantach stomatologicznych?
23 września 2021
Implantacja jest jedną z najbardziej sprawdzonych i powszechnych metod wymiany zębów we współczesnej stomatologii. Ważne jest, aby wiedzieć, że implantacja zębów jest operacją chirurgiczną, dlatego przed jej wykonaniem konieczne jest poddanie się badaniu lekarskiemu. W nowoczesnej stomatologii pacjent poddawany jest tomografii komputerowej, na podstawie której lekarz dobiera optymalną metodę leczenia oraz niezbędny implant. Przeprowadzana jest również ogólna diagnostyka stanu zdrowia.
Czy istnieje możliwość odrzucenia implantu?
To pytanie zadaje sobie większość naszych pacjentów. Nowoczesne technologie instalacji implantu w nowoczesnej klinice zmniejszają prawdopodobieństwo odrzucenia do minimum, gdzie ryzyko wynosi nie więcej niż 3-4%. Warto zauważyć, że odrzucenie często następuje z winy samego pacjenta, z powodu naruszenia reżimu higieny jamy ustnej. Wstępne badanie pozwala całkowicie wykluczyć indywidualną nietolerancję składników implantu. W przypadku braku przeciwwskazań i naruszeń higieny implantacja zębów prawie zawsze kończy się pomyślnie.
Co pacjent powinien wiedzieć bezpośrednio przed implantacją?
Implanty zębów nie niosą ryzyka na całe życie. Ta metoda protetyki od dawna jest jedną z najlepiej opracowanych. Nie zaleca się jedzenia i picia na dwie godziny przed operacją. W dniu implantacji surowo zabrania się picia alkoholu. Również przyjmowanie środków uspokajających musi być wcześniej uzgodnione z lekarzem. Dokładnie umyj zęby 30 minut przed operacją. Lekarz dobiera indywidualnie środki przeciwbólowe na podstawie wyników badania. Współczesna farmakologia zrobiła w ciągu ostatnich kilku lat duży krok naprzód, dlatego właściwie dobrane znieczulenie całkowicie eliminuje możliwość dyskomfortu czy bólu.
Czy istnieją przeciwwskazania lub ograniczenia wiekowe do implantacji?
Stomatologia estetyczna nie ma ścisłych ograniczeń wiekowych. Implanty zakorzeniają się nawet u osób powyżej 70 roku życia. Implantacja jest również możliwa w okresie dojrzewania, ale zależy to od rozwoju tkanki kostnej. Jeśli chodzi o ramy czasowe, dla mężczyzn instalacja implantów jest możliwa w wieku 19 lat, a dla kobiet w wieku 17-18 lat. Przeciwwskazania do implantacji można podzielić na dwa typy: tymczasowe i bezwzględne. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą zaburzenia krzepnięcia krwi, AIDS, nowotwory. Pozostałe przeciwwskazania są tymczasowe. Po wyeliminowaniu czynników utrudniających implantację można ponownie udać się do dentysty. Istnieje wiele czynników, które decydują o powodzeniu wyniku implantacji zębów. Najważniejszym z nich jest prawidłowe przygotowanie do zabiegu. Ważny jest również staranny dobór stomatologa z dużym doświadczeniem, a następnie przestrzeganie zasad w okresie rehabilitacji.
Diagnoza
W ramach diagnozy pacjent może zostać poddany następującym badaniom:
- Rentgen.
- Ortopantomogram.
- Rezonans magnetyczny.
- CT.
Wszystkie mogą być wymagane, aby lekarz podjął dokładną decyzję, który implant wybrać, aby naprawić defekt, jak i gdzie go wszczepić. W ramach etapu przygotowawczego pacjent wykonuje badania krwi w celu zidentyfikowania ewentualnych ukrytych przeciwwskazań. Na przykład słaba koagulacja może następnie prowadzić do problematycznego gojenia się ran. Również morfologia krwi wykaże obecność w organizmie procesu zapalnego, który należy zatrzymać przed operacją.
Obowiązkowym etapem przygotowania jest przeprowadzenie higienicznego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym. Może to być technika Air Flow lub inne czyszczenie sprzętowe, podczas którego płytka bakteryjna i inne patogenne mikroflory, które mogą wpływać na wszczepienie implantów tytanowych po operacji, są wypłukiwane.
Komentarze