BBlog
Rak jamy ustnej: Przyczyny, objawy i jak go wcześnie wykryć
3 marca 2022
Ponieważ w listopadzie obchodzony jest Miesiąc Walki z Rakiem Ust - Listopad - postanowiliśmy napisać post, w którym w ciągu zaledwie pięciu minut można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje.
Gwarantujemy, że będzie to dobrze spędzone pięć minut, gdyż dowiesz się: jak rozpoznać raka jamy ustnej, jak często występuje, jakie są metody leczenia i jakie skutki może mieć ten nowotwór.
Jak częsty jest rak jamy ustnej?
W 2017 r. zgłoszono 8 302 przypadki raka jamy ustnej, co oznacza wzrost o 49% w ciągu dekady i o 135% w porównaniu z sytuacją sprzed 20 lat (choć do wzrostu przyczynia się także lepsza diagnostyka).
W przypadku kobiet ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej w ciągu całego życia wynosi 1 na 150, a w przypadku mężczyzn - 1 na 75.
Prawdopodobieństwo to nie jest jednak jednakowe. Oprócz płci, na ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej w dużym stopniu wpływa także wiek i styl życia. Ponad trzy czwarte wszystkich przypadków zachorowań dotyczy osób powyżej 55 roku życia.
Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej?
Na ryzyko mają wpływ wiek i płeć, ale także czynniki, które możesz kontrolować.
Najlepszą radą jest po prostu to, że zdrowy tryb życia znacznie zmniejsza ryzyko.
Palenie tytoniu i regularne spożywanie alkoholu mają ogromny wpływ na ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej - w rzeczywistości osoba, która zarówno intensywnie pali, jak i regularnie spożywa ponad 10 jednostek alkoholu tygodniowo, jest 30 razy bardziej narażona na zachorowanie na raka jamy ustnej niż osoba niepaląca, która pije tylko z umiarem.
Regularne picie ponad 10 jednostek alkoholu bez palenia niemal podwaja ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, podczas gdy palenie bez intensywnego picia ma podobny wpływ.
Duży wpływ palenia i picia może przyczyniać się do tego, że mężczyźni zapadają na raka jamy ustnej dwa razy częściej niż kobiety.
Wszystko, co prowadzi do nieoptymalnej higieny jamy ustnej, zwiększa ryzyko powstawania ubytków, a tym samym ryzyko rozwoju raka jamy ustnej - może to być niewłaściwe czyszczenie lub dieta bogata w cukier i uboga w zdrową żywność.
Wystarczy zdrowo się odżywiać i pić, dbać o prawidłową higienę jamy ustnej (oraz rzucić palenie), by znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Jak poważny jest rak jamy ustnej?
Rak ust może być śmiertelny - w 2017 r. na tę chorobę zmarło 2 722 Brytyjczyków.
Podobnie jak w przypadku większości nowotworów, rak może być tym poważniejszy, im później zostanie wykryty, a także w którym dokładnie miejscu jamy ustnej zostanie zaatakowany.
Być może najbardziej uderzającą statystyką jest to, że w przypadku wczesnej diagnozy szansa na przeżycie wynosi 90%, ale w przypadku późnej diagnozy spada do zaledwie 50/50.
Tak, inne czynniki, takie jak dokładny typ nowotworu, odgrywają rolę i to, w której części jamy ustnej znajduje się rak, ale najważniejsze jest to, że wczesna diagnoza może znacznie zwiększyć szanse na przeżycie.
Jakie są objawy raka jamy ustnej?
Jeśli nie znasz objawów raka jamy ustnej, jesteś w doborowym towarzystwie - około jedna czwarta nie potrafi wymienić żadnych objawów, a trzy czwarte nie potrafi zidentyfikować wszystkich najważniejszych oznak.
W przypadku raka jamy ustnej należy zwrócić uwagę na pięć głównych kwestii.
Jeśli odczuwasz ciągły ból w jamie ustnej, powinieneś poddać się badaniu. Objawem mogą być także wrzody w jamie ustnej, które nie chcą zniknąć, oraz guzki w jamie ustnej, na głowie lub szyi.
Ostatnimi dwoma objawami są białe lub czerwone plamy w jamie ustnej.
Bardzo niewiele osób wie, że rak jamy ustnej może występować na języku lub że niepokojące mogą być guzki w głowie lub na szyi.
Należy zbadać wszystko, co budzi niepokój lub wydaje Ci się nietypowe lub bolesne, gdyż nawet jeśli problem nie jest oznaką raka jamy ustnej, może on wpływać na higienę jamy ustnej i prowadzić do problemów takich jak ubytki lub choroby dziąseł.
Jak mogę sprawdzić, czy nie mam raka jamy ustnej?
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie w domu, czy nie wystąpił któryś z pięciu wymienionych wyżej objawów: ból, plamy, grudki lub wrzody, które nie ustępują (zob. przewodnik tutaj).
Jednak wiele osób nadal nie czuje się pewnie podczas kontroli, być może nie wie, co dokładnie oznacza czerwona plama lub jak długo musi trwać owrzodzenie, aby stało się prawdziwym powodem do niepokoju.
Niedawne badanie wykazało, że 63% dorosłych poszłoby do lekarza pierwszego kontaktu, gdyby miało jakieś obawy, ale tylko 28% umówiłoby się na wizytę u dentysty.
Naszym zdaniem odsetek ten powinien znacznie wzrosnąć, ponieważ wizyta u dentysty jest prawdopodobnie najlepszym sposobem sprawdzenia, czy nie występują u nich objawy raka jamy ustnej.
Dentysta będzie sprawdzał oznaki raka jamy ustnej podczas każdego dokładnego badania, a zatem rutynowa kontrola to coś więcej niż tylko okazja do sprawdzenia i wypolerowania zębów - to także pierwsza linia obrony przed rakiem jamy ustnej.
Regularne kontrole stomatologiczne mogą sprawić, że rak jamy ustnej zostanie wykryty we wczesnym stadium, a więc szanse na przeżycie mogą wynosić 90%, a nie potencjalnie 50/50 w przypadku późnej diagnozy.
Strategia dwuetapowa polega na przeprowadzaniu regularnych kontroli w domu, a następnie zasięganiu porady specjalisty w razie jakichkolwiek obaw, ale oprócz tego konieczne jest także regularne wykonywanie badań kontrolnych.
Jakie są skutki ignorowania objawów?
Niewykrycie wczesnych objawów raka jamy ustnej może być śmiertelne, ale nawet w mniej poważnych przypadkach skutki mogą zmienić życie.
W ramach Miesiąca Walki z Rakiem Ust Fundacja Zdrowia Jamy Ustnej zebrała kilka historii osób, które dotknął rak jamy ustnej, a historia Paula, 56-letniego psychoterapeuty, jest tu szczególnie istotna.
Paul późno zdecydował się na sprawdzenie swoich obaw, w końcu podjął działanie po znalezieniu krwi w ustach podczas wakacji. Zaniechanie działania miało konsekwencje zmieniające życie, ponieważ rak rozprzestrzenił się do tego stopnia, że konieczne było chirurgiczne usunięcie części języka.
"Już kilka lat temu wiedziałem, że coś jest nie tak, ale tylko czekałem i czekałem" - mówi Paul.
"Gdybym poszedł do lekarza kilka lat wcześniej, gdy powinienem był, myślę, że miałbym więcej języka, który mógłbym zachować. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, idź do dentysty, proszę, jeszcze dziś".
Zarezerwuj wizytę kontrolną
Jeśli należysz do osób, które nie wykonują regularnych badań kontrolnych, zastanów się jeszcze raz i umów się na dokładną kontrolę.
Przynajmniej wyjdziesz z niego spokojny (a wszelkie drobne problemy zostaną naprawione) wiedząc, że Twoja jama ustna została sprawdzona pod kątem oznak raka.
Aby dostrzec nieprawidłowości błony śluzowej jamy ustnej, które w przeciwnym razie mogłyby zostać przeoczone, w naszym gabinecie wykorzystujemy najnowszą technologię - używamy systemu VELscope, bezprzewodowego, ręcznego urządzenia wykorzystującego naturalną fluorescencję tkanek, którego użycie zajmuje zaledwie kilka minut i jest nieinwazyjne.
Umów się na konsultację.
*Więcej faktów i danych na temat raka jamy ustnej można znaleźć na stronie Oral Health Foundation (Fundacji Zdrowia Jamy Ustnej).
Komentarze