BBlog
Możliwy związek między utratą zębów a rakiem
2 grudnia 2021
Rak piersi dotknął ponad 207 000 osób w 2010 r., ale ostatnie badanie pokazuje, że zły stan zdrowia zębów może być odpowiedzialny za część z nich. W rzeczywistości, w badaniu, utrata zębów okazała się uczynić uczestników aż 11 razy bardziej narażonych na raka piersi.
Badanie nad rakiem spowodowanym utratą zębów
Naukowcy z Instytutu Karolinska w Szwecji przebadali ponad 3 000 pacjentek, z których 41 zachorowało na raka piersi w trakcie trwania badania. Okazało się, że uczestnicy, którzy mieli braki w uzębieniu i choroby dziąseł, byli 11 razy bardziej narażeni na rozwój raka niż ci, którzy mieli zdrowe dziąsła i wszystkie zęby.
Eksperci stomatologiczni ostrzegają, że ponieważ jest to pierwsze badanie tego rodzaju, konieczne będą kolejne, aby potwierdzić wyniki tego jednego badania. Jeśli jednak korelacja okaże się trafna, ważne będzie, aby podnieść świadomość społeczną na temat tego nieznanego wcześniej związku.
Zakażenie jamy ustnej, które się rozprzestrzenia
Potencjalny związek z rakiem piersi jest nowy, ale powszechnie wiadomo, że infekcje jamy ustnej mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie i powodować poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca i choroby układu krążenia. Medical News Today podsumowuje ten związek:
W przeszłości ukazało się kilka wyników badań potwierdzających tezę, że infekcje jamy ustnej mogą wpływać na inne obszary ogólnego stanu zdrowia. Uważa się, że u osób cierpiących na choroby dziąseł bakterie z jamy ustnej mogą przedostawać się do krwiobiegu i wpływać na serce, powodując zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca. Te same zasady dotyczą osób cierpiących na cukrzycę, ponieważ osoby z tym schorzeniem są bardziej podatne na infekcje. Uważa się również, że osoby z chorobami dziąseł są bardziej narażone na udary, infekcje klatki piersiowej, a kobiety w ciąży są siedmiokrotnie bardziej narażone na urodzenie wcześniaka o niskiej wadze urodzeniowej.
Dbałość o jamę ustną to nie tylko kwestia ładnego uśmiechu! Higiena jamy ustnej jest tak naprawdę ważną częścią Twojego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Czy mam chorobę dziąseł?
Choroba dziąseł może podkradać się po cichu, czasami nie ujawniając się aż do zaawansowanego stadium. Możesz jednak podjąć kilka prostych kroków, aby do tego nie dopuścić. Ważne jest, aby zarówno
- Wiedzieć, jak dbać o jamę ustną, aby zapobiegać chorobom dziąseł, oraz Rozpoznawać oznaki choroby dziąseł w jej wczesnych stadiach.
Higiena jamy ustnej
Zapalenie dziąseł rozpoczyna się, gdy płytka nazębna gromadzi się u podstawy zębów, dlatego bardzo ważne jest, aby szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, aby usunąć płytkę nazębną z powierzchni zębów. Nie zapominaj również o nitkowaniu zębów - ponad 30% powierzchni zębów jest nieosiągalna dla szczoteczki, ponieważ znajduje się pomiędzy zębami! Nić dentystyczna zadba o te małe przestrzenie. Nitkowanie w gabinecie dentystycznym się nie liczy - staraj się to robić raz dziennie. Na koniec, aby usunąć wszelkie bakterie i osady z jamy ustnej (i zapewnić sobie miętowy, świeży oddech!), codziennie wypłucz usta płynem do płukania jamy ustnej.
Poznaj objawy
Choroba dziąseł rozwija się w dwóch głównych etapach:
- Zapalenie dziąseł - Dziąsła mogą być lekko opuchnięte lub zaczerwienione i często łatwo krwawią. Zapalenie dziąseł można cofnąć dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej i leczeniu stomatologicznemu.
- Zapalenie przyzębia - zainfekowane dziąsła zaczynają cofać się w stosunku do zębów, narażając wrażliwe korzenie zębów na próchnicę. Opuchnięte dziąsła pozostawiają "kieszonki" wokół podstawy zębów, w których gromadzi się płytka nazębna i kamień. Infekcja rozprzestrzenia się z dziąseł na kości i więzadła podtrzymujące zęby. Bez tego wsparcia zęby często rozluźniają się i wypadają. Skutki zapalenia przyzębia można leczyć, ale nie da się ich odwrócić.
Bądź czujny! Jeśli niedawno jadłeś popcorn, a Twoje dziąsła są lekko spuchnięte, być może wystarczy, że będziesz nitkować zęby, ale zwróć uwagę na utrzymujące się wzorce. Ponadto, dentyści mogą stwierdzić, czy masz chorobę dziąseł łatwiej niż my i mogą ją również leczyć. Nie unikaj sześciomiesięcznych (lub co najwyżej corocznych) badań kontrolnych i czyszczenia zębów! Zdrowie całego Twojego organizmu będzie Ci za to wdzięczne.
Więcej na: http://gd-med.pl
Komentarze