BBlog
Choroba przenoszona drogą kropelkową? Co się dzieje z zębami, gdy chorujesz?
12 marca 2022
Może i mamy za sobą ponurą połowę zimy, ale te robaki i wirusy nie wykazują żadnych oznak rezygnacji z walki.
Jeśli już poddałeś się objawom przeziębienia i grypy lub strasznej choroby, pomyśl o swoich biednych zębach! Od bólu zębów po żółknięcie i ataki kwasów - skutki choroby mogą utrzymywać się na Twoim uśmiechu jeszcze długo po tym, jak cała reszta Twojego organizmu powróci do formy. Oto najczęstsze rzeczy, które dzieją się z naszymi zębami, gdy jesteśmy w złej kondycji.
1. Odwodnienie
Wymioty i leki takie jak środki odwaniające nie tylko odwadniają organizm, ale także jamę ustną - a suchość w ustach nie jest dobrą wiadomością dla zębów. Jeśli masz mało śliny, brakuje Ci magicznego składnika, który utrzymuje zęby w czystości i neutralnym pH, więc postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza i dostarczaj sobie płynów. Ale zanim zaopatrzysz się w miód i cytrynę, Lucozade, lemoniadę i sok pomarańczowy - zatrzymaj się w tym miejscu! To najgorsze, co możesz zrobić dla swoich zębów, ponieważ zawierają dużo kwasu i cukru. Zamiast tego często popijaj wodę - a jeśli już musisz wypić ten pocieszający napój, popijaj go przez papierową słomkę lub popijaj wodą, aby usunąć te lepkie składniki ze szkliwa.
2. Wymioty
Wymioty powodują, że Twoje zęby mają częsty kontakt z kwasem żołądkowym, który jest mniej więcej tak silny jak kwas akumulatorowy! Nic więc dziwnego, że choroba może powodować erozję szkliwa zębów, co z kolei sprawia, że zęby stają się kruche, nadwrażliwe i podatne na próchnicę. Problem jednak w tym, że pierwszą rzeczą, jaką będziesz chciał zrobić po wymiotach, jest umycie zębów. Nie rób tego! Szczotkowanie od razu oznacza, że po prostu rozcierasz ten "kwas akumulatorowy" po całej jamie ustnej. Zamiast tego przepłucz usta wodą lub bezalkoholowym płynem do płukania ust z fluorem, takim jak FluoriGard . Odczekaj 30 minut, a następnie szczotkuj zęby jak zwykle.
3. Ciśnienie w zatokach
Silne przeziębienia, wirusy grypy i infekcje zatok mogą powodować ból zębów, który może być odczuwalny podczas poruszania się. Możesz złagodzić ucisk, owijając nos, policzki i oczy ciepłym, mokrym ręcznikiem. Jeśli jednak ból zęba utrzymuje się po zakończeniu choroby, skonsultuj się z dentystą, aby sprawdzić, czy nie jest to coś poważniejszego.
4. Leki
Syropowate, przesłodzone leki i pastylki dominują na półkach z lekami na przeziębienie i grypę w aptece - ale są one bardzo, bardzo szkodliwe dla Twoich zębów! Jeśli możesz, szukaj wersji bez cukru, pij tylko wodę i płucz jamę ustną, aby kontrolować zapalenie dziąseł (stan zapalny lub krwawienie dziąseł) i nieświeży oddech. Płyn do płukania jamy ustnej zawierający chlorheksydynę (taki jak Curasept lub Corsodyl) pomaga również oczyścić bakterie i przyspieszyć gojenie się ran w jamie ustnej.
5. Brak energii
Kiedy jedyne, co chcesz zrobić, to wczołgać się pod kołdrę i tam pozostać, szczotkowanie i nitkowanie zębów często schodzi na dalszy plan. Ale to najgorszy czas na zaniedbywanie higieny jamy ustnej - to Twoja pierwsza linia obrony przed skutkami odwodnienia, wymiotów i leków, które sprawiają, że Twój uśmiech jest podatny na ubytki i problemy z dziąsłami. Oszczędzaj siły, ale każdego ranka i wieczora wygospodaruj zaledwie dwie minuty na czyszczenie zębów. Obiecujemy, że dzięki temu poczujesz się lepiej.
6. Przebarwione zęby
Jeśli uda Ci się podejść do lustra rano, kiedy jesteś chory, możesz zauważyć, że Twoje zęby wyglądają inaczej - są bardziej żółte lub cętkowane. Może to być spowodowane odwodnieniem, lekami słodzonymi, które pozostają na zębach przez noc, lub zaniedbywaniem szczotkowania zębów podczas choroby. Pij wodę, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie, i myj zęby przed snem oraz po zażyciu leków - i pamiętaj: wypluwaj, nie płucz, aby wykorzystać dobroczynne działanie fluoru zawartego w paście do zębów.
Oczywiście, jeśli masz już opracowaną odpowiednią rutynę higieny jamy ustnej, która wykorzystuje właściwe produkty i najnowocześniejsze techniki, będziesz w lepszej sytuacji, by poradzić sobie z zębami podczas choroby. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu swojego reżimu czyszczenia, udaj się do higienistki, która przeprowadzi profesjonalne dogłębne czyszczenie i udzieli Ci indywidualnej porady na temat tego, co powinieneś zrobić.
Komentarze